Datorstödd teknik
På Otokar är datorstödd konstruktion uppdelad i 5 sektioner: Strukturanalys, beräkningsbaserad strömningsdynamik, buller och vibrationer samt fordonsdynamik.
1 – Strukturanalysstudier omfattar linjära och icke-linjära spännings- och töjningsanalyser på fordonssystem-/delsystemnivå.
2 – Inom området Buller-Vibration genomförs studier för att förbättra strukturella och kritiska vibrationer för passagerar- och förarkomfort och för att lösa akustiska problem inuti fordonet.
3 – Genom studier av fordonsdynamik kan man redan på prototypstadiet se om de önskade prestandakriterierna (acceleration, bromsning, lutning, passage av vertikala hinder etc.) uppfylls.
4 – I kollisionssäkerhetsstudierna utförs vältnings- och frontalkollisionssimuleringar för att kontrollera passagerarnas och förarens säkerhet.
5 – Enheten Computational Fluid Dynamics utför vätske- och värmeanalyser inom ett antal områden, från fordonsaerodynamik till prestanda för motorkylare.